Cover Story

Just Add Salt

The 2015 SALT nominations are in

The nominations are in and the winners will be announced during the annual Syracuse New Times Syracuse Area Live Theater (SALT) Awards. The ceremony, co-hosted by Rita Worlock and Abel Searor, will be presented on Sunday, Oct. 25, 7 p.m., at Syracuse Stage, 820 E. Genesee St. The theater will hold a pre-show reception from 6 to 7 p.m. at the Sutton Pavilion, as well as a gala after-party at 9:30 p.m. Tickets are $20 in advance, $25 at the door.

RealtyUSAlogo colorThe 2015 SALT Awards is sponsored by Realty USA.

Professional Theater Companies

Musical of the Year

Carousel (Redhouse Arts Center); Hairspray (Syracuse Stage); A Man of No Importance (Redhouse Arts Center); 1776 (Cortland Repertory Theatre); Sweeney Todd (Merry-Go Round Playhouse)

Leading Actress in a Musical

Caitlin Oenbrink, Carousel (Redhouse Arts Center); Mary Digangi, Hairspray (Syracuse Stage); Aubry Panek, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center); Caitlyn Diana Doyle, 1776 (Cortland Repertory Theatre); Christianne Tisdale, Sweeney Todd (Merry-Go Round Playhouse)

Leading Actor in a Musical

Greg Horton, 1776 (Cortland Repertory Theatre); Jimmy Johansmeyer, The Addams Family (Cortland Repertory Theatre); David Kaverman, Carousel (Redhouse Arts Center); David Lowenstein, Hairspray (Syracuse Stage); Michael Pine, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center)

Director of the Year (Musical)

Brett Bernardi, The Addams Family (Cortland Repertory Theatre); Bill Fennelly, Hairspray (Syracuse Stage); Igor Goldin, Sweeney Todd (Merry-Go Round Playhouse); Stephen Svoboda, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center); Kerby Thompson, 1776 (Cortland Repertory Theatre)

Play of the Year

Always a Bridesmaid (Cortland Repertory Theatre); Broadway Bound (Redhouse Arts Center); In the Next Room, or The Vibrator Play (Syracuse Stage); Miracle on South Division Street (Cortland Repertory Theatre); Other Desert Cities (Syracuse Stage)

Director of the Year (Play)

May Adrales, In the Next Room, or The Vibrator Play (Syracuse Stage); Timothy Bond, Other Desert Cities (Syracuse Stage); John Kani, Sizwe Banzi Is Dead (Syracuse Stage); Shaun Peknic, Sherlock Holmes and the West End Horror (Cortland Repertory Theatre); Stephen Svoboda, Broadway Bound (Redhouse Arts Center)

Leading Actress of the Year

Laura Austin, Broadway Bound (Redhouse Arts Center); D’Arcy Dersham, Other Desert Cities (Syracuse Stage); Erika LaVonn, The Piano Lesson (Syracuse Stage); Dori Legg, Vanya and Sonia and Masha and Spike (Syracuse Stage); Marianna McClellan, In the Next Room or The Vibrator Play (Syracuse Stage)

Leading Actor of the Year

Joel Reuben Ganz, Other Desert Cities (Syracuse Stage); Atandwa Kani, Sizwe Banzi Is Dead (Syracuse Stage), Christopher Kelly, In the Next Room or The Vibrator Play (Syracuse Stage); Anthony Malchar, Broadway Bound (Redhouse Arts Center); Larry Paulsen, Vanya and Sonia and Masha and Spike (Syracuse Stage)

Costumer of the Year

Sarah Cubbage, In the Next Room or The Vibrator Play (Syracuse Stage); Nikki Delhomme, Broadway Bound (Redhouse Arts Center); Helen Q Huana, The Piano Lesson (Syracuse Stage); Jimmy Johansmeyer, Always a Bridesmaid (Cortland Repertory Theatre); Caitlin Ward, Vanya and Sonia and Masha and Spike (Syracuse Stage)

Choreographer of the Year

Cynthia Halpin, 1776 (Cortland Repertory Theatre);Stephanie Dattellas, Carousel (Redhouse Arts Center); Erin Lafferty, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center); Robin Levine, The Addams Family (Cortland Repertory Theatre); David Wanstreet, Hairspray (Syracuse Stage)

Lighting Designer of the Year

Chuan-Chi Chan, Broadway Bound (Redhouse Arts Center); Dawn Chang, Other Desert Cities (Syracuse Stage); Geoff Korf, The Piano Lesson (Syracuse Stage), Seth Reiser, In the Next Room or The Vibrator Play (Syracuse Stage); Karin Olson, Vanya and Sonia and Masha and Spike (Syracuse Stage)

Sound Designer of the Year

Montana Johnson, Vanya and Sonia and Masha and Spike (Syracuse Stage); Casi Pasilio, Other Desert Cities (Syracuse Stage); Nathan Roberts and Charles Coes, In the Next Room or The Vibrator Play (Syracuse Stage); Seth Asa Sengel, Miracle on South Division Street (Cortland Repertory Theatre); Anthony Vadala, Broadway Bound (Redhouse Arts Center)

Set Designer of the Year

John Arone, Vanya and Sonia and Masha and Spike (Syracuse Stage); William Bloodgood, Other Desert Cities (Syracuse Stage); Tim Brown, Broadway Bound (Redhouse Arts Center); Ola Kraszpulska, Always a Bridesmaid (Cortland Repertory Theatre); Mikiko Suzuki MacAdams, In the Next Room or The Vibrator Play (Syracuse Stage)

Costumer of the Year, Musical
Nikki Delhomme, Carousel (Redhouse Arts Center); Nikki Delhomme, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center); Jimmy Johansmeyer, The Addams Family (Cortland Repertory Theatre); Aaron Mastin, Hairspray (Syracuse Stage); Wendi R. Zea, 1776 (Cortland Repertory Theatre)

Lighting Designer of the Year, Musical
Alan Edwards, Carousel (Redhouse Arts Center); David A. Sexton, The Addams Family (Cortland Repertory Theatre);  David A. Sexton, 1776 (Cortland Repertory Theatre); Thom Weaver, Hairspray (Syracuse Stage); Marie Yokoyama, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center)

Set Designer of the Year, Musical
Shelley Barish, The Addams Family (Cortland Repertory Theatre); Tim Brown, Carousel (Redhouse Arts Center); Tim Brown, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center); Adam Koch, Hairspray (Syracuse Stage); Sam Sheehan, 1776 (Cortland Repertory Theatre)

Sound Designer of the Year, Musical
Jonathan Herter, Hairspray (Syracuse Stage); Seth Asa Sengel, The Addams Family (Cortland Repertory Theatre); Seth Asa Sengel, 1776 (Cortland Repertory Theatre); Anthony Vadala, Carousel (Redhouse Arts Center); Anthony Vadala, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center)

Non-Performing Person of the Year

Patrick Burns, Carousel (Redhouse Arts Center); Patrick Burns, A Man of No Importance (Redhouse Arts Center); Erin Lundsford, Hairspray (Syracuse Stage); Jose Simbulan, West Side Story (Merry-Go-Round Playhouse); Jeff Theiss, Sweeney Todd (Merry-Go-Round Playhouse)

Non Professional Theater Companies

Play of the Year

The Laramie Project (Central New York Playhouse); Glengarry Glen Ross (Central New York Playhouse); Lend Me a Tenor (Central New York Playhouse); Lincoln’s Blood (Covey Theatre Company); White Liars and Black Comedy (Central New York Playhouse)

Leading Actress in a Play

Katie DeFerio, Lend Me a Tenor (Central New York Playhouse); Marguerite Mitchell, Romeo and Juliet (Central New York Playhouse); Nora O’Dea, Doubt (Salt City Center for the Performing Arts); Heather Roach, Cat on a Hot Tin Roof (Central New York Playhouse); Natalie Wilson, White Liars and Black Comedy (Central New York Playhouse)

Supporting Actress in a Play

Lynn King, Doubt (Salt City Center for the Performing Arts); Kate Kisselstein, White Liars and Black Comedy (Central New York Playhouse); Aubry Ludington, God of Carnage (Covey Theatre Company); Marcia Mele, Lend Me a Tenor (Central New York Playhouse); Betsy York, The Adventures of Tom Sawyer (Appleseed Productions)

Leading Actor in a Play

Edward Mastin, God’s Favorite (Central New York Playhouse); Justin Polly, RFK (Appleseed Productions); Darian Sundberg, Lincoln’s Blood (Covey Theatre Company); Vincent Randazzo, Lend Me a Tenor (Central New York Playhouse); Dan Rowlands, White Liars and Black Comedy (Central New York Playhouse)

Supporting Actor in a Play

Nathan Faudree, Glengarry Glen Ross (Central New York Playhouse); Lanny Freshman, God’s Favorite (Central New York Playhouse); Ryan Santiago, Lincoln’s Blood (Covey Theatre Company); Zach Siracuse, Lend Me a Tenor (Central New York Playhouse); Alan Stillman, White Liars and Black Comedy (Central New York Playhouse)

Director of the Year, Play

Dustin Czarny, Lend Me a Tenor (Central New York Playhouse); Garrett Heater, Lincoln’s Blood (Covey Theatre Company); Justin Polly, The Laramie Project (Central New York Playhouse); Justin Polly and Chris Best, White Liars and Black Comedy (Central New York Playhouse); Roy van Norstrand, Cat on a Hot Tin Roof (Central New York Playhouse)

Musical of the Year

Aida (Central New York Playhouse); Fiddler on the Roof (Salt City Center for the Performing Arts); Hair (Covey Theatre Company); Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild).

Leading Actress in a Musical

Cathy Butler, Aida (Central New York Playhouse); Kristina M. Clark, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Leila Dean, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Carol Ditch, Fiddler on the Roof (Salt City Center for the Performing Arts); Riley Mahan, Hair (Covey Theatre Company)

Supporting Actress in a Musical

Kate Crawford, Fiddler on the Roof (Salt City Center for the Performing Arts); Kathy Egloff, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Mary Musial, Hair (Covey Theatre Company); Jennifer Pearson, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Erin Williamson, Aida (Central New York Playhouse);

Leading Actor in a Musical

Bob Brown, Fiddler on the Roof (Salt City Center for the Performing Arts); C.J. Roche, Hair (Covey Theatre Company); Henry Wilson, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Henry Wilson, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Chip Weber, Aida (Central New York Playhouse)

Supporting Actor in a Musical

Liam Fitzpatrick, Evil Dead (Central New York Playhouse); Derek Potocki, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Ben Sills, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Josh Taylor, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Chris Wiacek, Hair (Covey Theatre Company)

Director of the Year/Musical

Garrett Heater, Hair (Covey Theatre Company); Heather Jensen, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Cathleen O’Brien, Fiddler on the Roof (Salt City Center for the Performing Arts); Dan Rowlands, Evil Dead (Central New York Playhouse); Korrie Taylor, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild)

Music Director of the Year

Bridget Moriarty, Hair (Covey Theatre Company); Abel Searor, Be Our Guest: Disney Through the Ages (Rarely Done Productions); Abel Searor, Fiddler on the Roof (Salt City Center for the Performing Arts); Abel Searor, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Dan Williams, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild)

Costumer of the Year

Sara Barden and Crystal Rowlands, Evil Dead (Central New York Playhouse); Stephanie Long, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Rhiannon Randall and Donnie Williams, Aida (Central New York Playhouse); Barbara Toman, Clybourne Park (Central New York Playhouse); Jodi Wilson, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild)

Choreographer of the Year

Jodi Bova-Mele, Hair (Covey Theatre Company); Stephfond Brunson, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Jimmy Curtin, Be Our Guest: Disney Through the Ages (Rarely Done Productions); Korrie Taylor, Evil Dead (Central New York Playhouse); Korrie Taylor, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild)

Lighting Designer of the Year

Sam Barbuto, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Marguerite Beebe, Evil Dead (Central New York Playhouse); Steve LaPorte, Hair (Covey Theatre Company); Cindy Shippers, Fiddler on the Roof (Salt City Center for the Performing Arts); Korrie Taylor, Sam Barbuto and Kevin Barbuto, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild)

Sound Designer of the Year

Rachel Briscoe, Dan Randall and Rob Searle, Aida (Central New York Playhouse); Lisa Harshberger and Bill White, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Mark Palinkas and Josh Wright, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Dan Rowlands, Evil Dead (Central New York Playhouse); Anthony Vadala, Hair (Covey Theatre Company)

Set Designer of the Year 

Gregg Bilyeu, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Karel Blakeley, Clybourne Park (Central New York Playhouse); Navroz Dabu, Evil Dead (Central New York Playhouse); Liam Fitzpatrick and Dustin Czarny, Aida (Central New York Playhouse); Josh Taylor, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild)

Non-Performing Person of the Year

Jay Burris, Young Frankenstein (Baldwinsville Theatre Guild); Michelle Luzzi, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild); Morgan O’Donnell Curry, Aida (Central New York Playhouse); Em Piraino, Clybourne Park (Central New York Playhouse); Josh Taylor, Jekyll & Hyde (Baldwinsville Theatre Guild)

Click here to buy tickets to the 2015 SALT Awards

To Top